Jaskyne

Bystrianska jaskyňa - Bystrá

Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Nachádza sa na južnom okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne. Najkrajším priestorom jaskyne je Klenotnica, Peklo, Katakomby, sieňovité a dómovité priestory, zväčša rútivého charakteru (Zrútený dóm, Mostárenské siene).
Jaskyňa má bezbariérový prístup a od roku 1971 sa Spodná partizánska sieň využíva na speleoterapiu - pobyt v jaskyni spojený s aktívnymi dychovými cvičeniami.

Otváracie hodiny

Sezóna: od 9:30 – do 16:00 hod., každý deň okrem pondelka

Kontakt

Adresa: Bystrá č. 529/72, okres Brezno
Tel.číslo: 048/6195133
E-mail a web: [email protected], www.ssj.sk

1

Jaskyňa Mŕtvych netopierov – Trangošská dolina

Jaskyňa mŕtvych netopierov je jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku, nachádzajúca sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v ďumbierskom vysokohorskom krase vo výške 1 750 m n.m. Svoje meno dostala vďaka nálezom veľkého množstva netopierích kostičiek, z ktorých sú niektoré staré aj 6 000 rokov a každoročne pribúdajú čerstvo vyhynuté jedince z rôznych krajín Európy. Nízke teploty s maximom 3,6 °C a silné prúdenie vzduchu dosahujúce na niektorých miestach až 7 m/s radí jaskyňu medzi veľmi chladné a dynamické jaskyne.
K jaskyni sa dostanete po zelenej turistickej značke z horského strediska Trangoška smer na chatu M.R. Štefánika. Vstup je potrebné vopred telefonicky objednať u správcu jaskyne.

Otváracie hodiny

Letná sezóna: každý deň okrem pondelkov v dvojhodinových intervaloch od 10:00 – 16:00 hod.
Mimo sezóny: sobota-nedeľa, po dohode so správcom aj v inom termíne.

Kontakt

Meno: Milan Štéc
Tel.číslo: +421/48/617 5428, 617 00 70, jasky?a: 0905 135 535
E-mail a web: [email protected], www.jmn.sk

3

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku a vďaka tomu patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na svete. Nachádza sa v spišsko-gemerskom krase neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj. Priestory jaskyne od vstupného otvoru postupne klesajú, čo spolu so severnou orientáciou umožňuje v zimnom období klesanie studeného vzduchu a celkové podchladenie priestorov. V letnom období sa zase teplejší vzduch nemôže dostať do jaskynných priestorov, čím sa priemerná teplota v jaskyni udrží pod hodnotou 0 °C po celý rok.

Otváranie hodiny: od 9:30 - do 16:00, každý deň okrem pondelka

Dĺžka: 515 m
Doba trvania: 30 min
Priemerná teplota v zaľadnených častiach: -3,9 až -0,2°C
Priemerná teplota v nezaľadnených častiach: 0,8 až 3,5°C

kontakt

Správca: Ing. Ľubomír Očkaik
Adresa: 049 71 Dobšinská Ľadová Jaskyňa
Telefón: 058/788 14 70
E-mail a web: [email protected], http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/6-dobsinska-ladova-jaskyna

2

Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove, ktorá svoje brány otvára každý deň. Nachádza sa v severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry, iba 2-3 km za obcou Liptovský Ján. Pri vzrušujúcom prechode so sprievodcom v nej objavíme prírodou vymodelované steny v neopísateľných a čudesných tvaroch pokryté zavše i jaskynným mliekom, nápisy v rôznych jazykoch i záhadných znakoch od dávnych návštevníkov, malé jazierka so vzácnymi živočíchmi, veľké kvaple, kosti zvierat i šamanské obetné miesto.

Otváracie hodiny: každý deň v hodinových intervaloch od 10:00 – 16:00 hod.

Kontakt

adresa: Liptovský Ján
telefón: 0908 640 061
E-mail a web: [email protected], www.stanisovska.sk

Stanisovska

Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa sa nachádza vo Važeckom krase, na západnom okraji obce Važec. V jaskyni môžete vidieť najmä stalaktity, stalagmity a sintrové jazierka. Je tiež významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa (Ursus spelaeus), ktorý bol väčší a ťažší ako dnešný medveď hnedý.

Otváracie hodiny: od 9:30 - do 14:00, každý deň okrem pondelka

Kontakt

Správca: Milan Orfánus
adresa: 032 61 Važec
telefón: 044/ 529 41 71
E-mail a web: [email protected], http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/13-vazecka-jaskyna

Vazecka