Mesto Brezno a zábava

Zábava v Brezne

Bombura klub

Bombura

Legendárny klub Bombura nezávislý kultúrny priestor, nájdete na námestí v Brezne. Od svojho počiatku v roku 1992 bol tento klub Mekkou alternatívnych žánrov a snažil sa ponúknuť svojim návštevníkom hudbu a kultúru presahujúcu mainstream. V pravidelných intervaloch sa tu predstavujú známi, ale aj amatérski hudobní interpreti z celého sveta, priestor však dostávajú aj divadelné predstavenia, besedy, worshopy a vernisáže.

Viac info http://www.bombura.sk


Retro Bar

Retro bar

Štýlový Retro cafe bar v Brezne Vás srdečne pozýva prísť si vychutnať kvalitnú kávičku, pivk, drinky, vínko, miešané nápoje a dobrú atmosféru pri hudbe alebo pri biliarde,šípkach a stolnom futbale. Nájdete ho na námestí M.R. Štefánika v Brezne pri Slovenskej sporiteľni. Bar má tiež príjemnú terasu priamo na námestí.


Gazdovský dvor STODOLA

Stodola

Stodola Vám ponúka príjemné posedenie v historickom prostredí s domácou kuchyňou, kvalitnými vínami a inými nápojmi cez víkendy doplnené živou ľudovou hudbou. V reštaurácii sa podáva denné menu.

http://www.stodola.wbl.sk/Vitame-Vas-v-stodole.html


Sirius disko klub

Sirius

Pokiaľ sa chcete zabávať do skorých ranných hodín určite navštívte prestížny disco club SIRIUS.

Návštevníkom sú k dispozícii 3 perfektne vybavené bary a v herni na návštevníkov čaká ruleta , 5ks hracích terminálov, šípky, stolový futbal, 2x flipper, 2 ks biliardové stoly a príjemná obsluha.

http://siriusclub.sk/


História

Brezno je obklopené svahmi Nízkych Tatier, z juhu Slovenským Rudohorím. Mesto má bohatú históriu. Zo stredoveku sa uchovala jeho podôrysná schéma spolu s historickým námestím, a s barokovou, klasicistickou zástavbou meštianskych domov. V roku 2005 si mesto Brezno pripomenulo dôležitý medzník vo svojej histórii - 740. výročie jeho prvej písomnej zmienky.

Čo by ste mohli o Brezne vedieť:

 • má asi 23 tisíc obyvateľov
 • centrum mesta dosahuje nadmorskú výšku 496 m n.m.
 • najvyšší bod v katastri mesta je vrch Ďumbier s výškou 2043 m.n.m.
 • výmera katastra je 12 900 ha, pričom les pokrýva 6 080 ha, na 56 ha je udržiavaná verejná zeleň, parková zeleň tvorí 7 h

Breznianske naj:

k najzaujímavejším priestorom mesta patrí obdĺžnikové námestie, svojím tvarom a rozlohou -213×146 m - je ojedinelým na Slovensku. Zo stredoveku si uchovalo dodnes svoju pôdorysnú schému. K charakteristickým znakom historického jadra mesta patria hodnotné sakrálne a verejné stavby previazané komplexom zelene i neskorobaroková a klasicistická zástavba meštianskych domov. Vzhľadom na významné kultúrne a historické hodnoty bolo vyhlásené za pamiatkovú zónu

 • dominantou námestia je zvonica z roku 1830, ktorá v minulosti slúžila aj ako strážna veža
 • najstarší zachovaný objekt meštianskej architektúry je dom na Námestí generála M. R. Štefánika č.13, ktorý pochádza z prvej polovice 16. storočia. Do súčasnej podoby bol upravený v polovici 17. storočia spojením a preklenutím dvoch samostatne stojacich budov - stavebnou úpravou typickou pre toto obdobie.
 • najstarším zachovaným sakrálnym objektom v Brezne je kaplnka sv. Kríža. Z pôvodne jednoloďového farského kostola "Na bráničke" z rokov 1518 - 1519 sa po požiari v roku 1779 zachovalo len gotické presbytérium.
 • najstaršou hnuteľnou pamiatkou mesta Brezna je plastika Madony s dieťaťom - polychrómovaná drevorezba z konca 15. storočia, umiestnená na neogotickom oltári v kaplnke bývalého piaristického kláštora na námestí.
 • najstarší oltárny obraz v Brezne - tabuľová maľba sv. Barbory z neskorogotického krídlového oltára kostola Na bráničke - pochádzajúci z konca 15. storočia, je dnes umiestnený v kaplnke bývalého piaristického kláštora.
 • jediná sakrálna židovská pamiatka v regióne je breznianska synagóga, postavená v roku 1902. V interiéri je umiestnená zrekonštruovaná mramorová platňa, ktorej obsahom je zakladacia listina v maďarskom jazyku a hebrejčine a drevený zrekonštruovaný oltár. V súčasnosti je synagóga využívaná na kultúrno-spoločenské účely.
 • druhým najväčším organom z evanjelických kostolov na Slovensku je trojmanuálový organ so 42 registrami umiestnený v evanjelickom kostole v Brezne. Do chrámu bol inštalovaný v roku 1887 pri príležitosti 100.výročia založenia kostola. - jedinečnou technickou pamiatkou je ľudová mangľovňa v roľnícko-remeselníckej usadlosti na Rázusovej ulici č. 20, zariadenie na úpravu tkanín poháňané ťažnou silou koňa pomocou jednoduchého dreveného mechanického stroja so sústavou prevodov. Mangeľ pochádza z prvej polovice 19.storočia.

Turisticko-informačná kancelária

Otváracie hodiny

mimo letnej sezóny, t.j. od 2. 9. - 14. 6. otvorené:
pondelok – piatok: 8:00 - 17:00 hod.
sobota, nedeľa: zatvorené

v letnej sezóne, t.j. od 15. 6. - 1. 9., otvorené:
pondelok – piatok: 8:00 - 18:00 hod.
sobota: 8:30 - 12:30 hod.
nedeľa: zatvorené

Kontakt

Adresa: Turisticko - informačná kamcelária, nám.gen.M.R .Štefánika 3, 97701 Brezno
Tel.číslo: 048/611 42 21
E-mail a web: [email protected], www.brezno.sk